8 sierpnia 2014 odbyła się piąta edycja Tour de Pologne Amatorów

Tour de Pologne Amatorów to impreza organizowana podczas Tour de Pologne. Wyścig odbywa się na trasie ( pętli ) Bukowina - Bukowina przed startem kolarskich grup zawodowych.

Już po raz piąty odbył się Tour de Pologne Amatorów. Dopisała znakomita frekwencja - około 1400 zawodników ( w różnych kategoriach wiekowych ) stanęło na starcie wyścigu przed BUKOVINA Terma Hotel Spa. Trasa jest bardzo wymagająca z licznymi podjazdami i bardzo niebezpiecznymi zjazdami ,na których błyskawicznie osiąga się predkości nawet do 80 - 90 km/h. Podjazdy pod Ząb, Gliczarów i finałowy podjazd na metę w Bukowinie Tatrzańskiej wymagają bardzo dobrego przygotowania kondycyjnego.

Słynny podjazd, nazywany przez kolarzy Ścianą BUKOVINA, budzi respekt. Podjazd ma 23 % wzniosu i dla wyobrażenia sobie skali trudności ,to jest to 230 m przewyższenia na 1 kilometrze, czyli mniej więcej 80 pięter. Wielu kolarzy musi ten odcinek pokonywać pieszo, ale pieszo jest też bardzo ciężko .

Podjazd pod Gliczarów >> Krzysztof Kozanecki nr 112 i Ryszard Szurkowski nr 7  ( obydwaj Team TAURON )

wspaniała walka na trasie i wielkie emocje na mecie

Pogoda była idealna, nie było gorąco i nie padało. Kibice jak zwykle dopisali i dopingowali kolarzy, szczególnie na podjeździe pod Gliczarów. Czasami podepchnęli kilka metrów pod górę.

Zwycięzcą w klasyfikacji open został Andrzej Kaiser.  Drugie miejsce zajął Piotr Sułek, a trzecie Krystian Piróg. Najlepszą zawodniczką była Sara Peplińska, drugie miejsce zajęła Agnieszka Skalniak, a trzecie Katarzyna Woźniak. Krzysztof Kozanecki ,który już piąty raz startuje w Tour de Pologne Amataorów zajął 108 miejsce w swojej kategorii wiekowej na blisko 200 startujących.

W tym samym czasie odbyły się Mistrzostwa Polski Energetyków w kolarstwie szosowym. Triumfował Tomasz Kowalski (1976), a wśród kobiet najlepsza okazała się Izabela Dominiak z TAURON Team. Krzysztof Kozanecki zajął  54 miejsce w kategorii open i 7 w kategorii wiekowej , za Janem Brzeźnym ( miejsce 14 w open ) i Ryszardem Szurkowskim ( miejsce 24 w open). Tomasz Derejski zajął 77 miejsce w open. Wszyscy reprezentowali Team TAURON .

Krzysztof Kozanecki nr 112 ( TAURON Team )  - ostatnie metry przed metą w Bukowinie Tatrzańskiej

W klasyfikacji Mistrzostwa Polski PSP pierwsze miejsce zajął mistrz olimpijski w łyżwiarstwie szybkim Zbigniew Bródka.

Gratulacje Zbyszkowi Bródce składał nadbrygadier Marek Kowalski ( Zastępca Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej ) . Marek Kowalski jest również świetnym kolarzem i w Mistrzostwach Polski PSP zajął 22 miejsce ,a w Tour de Pologne Amatorów (w kategorii wiekowej  M5) 21 miejsce .

W świetnym humorze i w bardzo dobrym czasie wjechał na metę Czesław Lang.

Jestem bardzo szczęśliwy, że coraz więcej ludzi bawi się w ten sposób. Bo to przecież zabawa i wielkie kolarskie święto. Cieszę się, że rower jest w Polsce coraz bardziej popularny i myślę, że z roku na rok będzie nas coraz więcej – powiedział  Dyrektor Generalny Tour de Pologne.

Nie wszyscy jedank wjeżdżali ma metę z uśmiechem - bywało i tak. Trasa jest bardzo trudna i praktycznie nie ma odcinków prostych. Na podjazdach organizm spala wiele kalorii i warto przed i w czasie wyścigu uzupełniać węglowodany i minerały oraz płyny . W przeciwnym wypadku można do mety nie dojechać.

Minister sportu Andrzej Biernat przyjechał na Tour de Pologne nie tylko jako minister, ale również jako zawodnik. Wystartował  na rowerze szosowym w wyścigu Tour de Pologne amatorów. Razem z nim, z trudną trasą zmierzył się też poseł Ireneusz Raś, szef sejmowej komisji sportu.

Andrzej Biernat przejechał trasę w bardzo dobrym czasie i udowodnił ,że jest prawdziwym ministrem sportu .

My trzymaliśmy kciuki za naszego kolarza Pawła Cieślika z Tarnowa Podgórnego ,który pierwsze kolarskie szlify zdobywał w klubie TARNOVIA pod okiem trenera Zbigniewa Szymańskiego i następnie Piotra Brońskiego . To już jego czwarty Tour de Pologne .

Krzysztof Kozanecki i Paweł Cieślik ( Bukowina Tatrzańska )          Paweł Cieślik ( jazda na czas - Kraków )

Paweł świetnie pojechał w tym roku i został sklasyfikowany na 32 miejscu ze stratą 8'07" do lidera Rafała Majki. Aktualnie, Paweł jest zawodnikiem teamu Bauknecht  - Author. Życzymy mu wielu sukcesów i oczywiście startu w 72 Tour de Pologne i miejsca " na pudle " .

Jedenaście lat czekaliśmy na polskie zwycięstwo w Tour de Pologne.

Ostatnie uwagi - jazda indywidualna na czas - Kraków                               Rafał ZWYCIĘZCA

Spełniło się marzenie dyrektora wyścigu i nas wszytskich. " Jestem bardzo szczęśliwy, bo ten sukces jest wielki, nastąpił po świetnej jeździe Rafała Majki na Tour de France. Nie wiedzieliśmy, czy będzie miał formę, żeby wygrać, bo ma przecież w nogach dwa wielkie toury. Ale jak sam powiedział - przyjechał tutaj dla polskich kibiców, nastawiony na to, żeby wygrać i dotrzymał słowa. Zwyciężył na dwóch etapach, i obronił żółtą koszulkę w Krakowie, a przecież nie jest wybitnym specjalistą w jeździe na czas. Ale pokazał, że jest w świetnej formie, uskrzydlał go doping kibiców" - powiedział Czesław Lang.