poznańska impreza triathlonowa na światowym poziomie

To wszytko spowodowal Wojtek Kruczyński, pasjonat sportu - dyrektor całego cyklu Tri Tour, triathlonista, manager , właściel sklepów ENDUSHOP, redaktor naczelny Tri Tour,

Enea  Tri Tour 2015 to największy cykl 9 imprez triathlonowych w Polsce.

Cykl Enea Tri Tour 2015 jest wyjątkowym wydarzeniem na skalę całego kraju nie tylko poprzez fakt, że na części z imprez rozgrywane będą Mistrzostwa Polski w różnych konkurencjach. To także niebywałe święto triathlonu. Szacuje się, że w tegorocznym cyklu wystąpi ok. 15 000 zawodników, których będzie wspierać ponad 50 000 kibiców. Zarówno przygotowanie tras, jak i zaplecze dla zawodników i kibiców będzie na najwyższym poziomie.

Na zawodników czekać będą bezpieczne trasy, profesjonalne strefy zmian i finiszera oraz gorąca i sportowa oprawa. Imprezy w ramach cyklu Enea Tri Tour podzielone będą na dwie grupy: imprezy partnerskie cyklu oraz własne (Endu Sport). W praktyce oznacza to, że wszystkie z nich stanowią integralną cześć Tri Tour i będą liczone do punktacji generalnej. Cały cykl stanowi integralną całość i będzie rozegrany na najwyższym poziomie zarówno dla zawodników, jak i kibiców

           

ENEA SPONSOREM NAJWIĘKSZEGO W POLSCE CYLKU IMPREZ TRIATHLONOWYCH

– Wspieramy różne dyscypliny i potencjał triathlonu jest dla nas oczywisty. Ta kombinacja trzech elementów: pływania, jazdy na rowerze i biegu wymaga żelaznego zdrowia i konsekwencji w treningu. To sport trudny, wymagający ogromnej energii, samodyscypliny i systematyczności. Są to cechy, które podziwiamy u zawodowców i które próbujemy naśladować w naszej codziennej pracy – powiedział podczas konferencji prasowej Grzegorz Kinelski, wiceprezes ENEA S.A.

 

 

MARKA VOLVO PARTNEREM GŁÓWNYM TRI TOUR

Marka Volvo została partnerem głównym  Tri Tour. Obejmuje on aż 9 wydarzeń sportowych, w których łącznie weźmie udział niemal 10 000 zawodników. Każda z imprez będzie miała niepowtarzalny charakter, a cały cykl podsumowany zostanie na uroczystej gali kończącej sezon. Będzie ona okazją do podsumowania sezonu triathlonowego oraz wyłonienia zawodnika, który otrzyma nagrodę ufundowaną przez Firmę Karlik Autoryzowanego Dealera Volvo - samochód Volvo V40 Cross Country

Zawody, współorganizowane przez Endu Sport są okazją do znakomitej przygody dla profesjonalistów, jak i pasjonatów triathlonu. W tym roku można spodziewać się prawdziwej sportowej rywalizacji „ludzi z żelaza”. - Strategia Volvo, jako marki, która stawia na innowacje i dynamiczny rozwój wpisuje się w sportowego ducha walki całego cyklu Tri Tour.  – powiedział Rafał Król, dyrektor zarządzający Firmy Karlik Autoryzowanego Dealera Volvo w Poznaniu i Wielkopolsce.

– Jestem przekonany, że nawiązana współpraca pomoże w jeszcze lepszej organizacji zawodów i popularyzacji triathlonu w Polsce – przyznaje Wojciech Kruczyński, dyrektor Endu Sport i całego cyklu imprez triathlonowych. – Tri Tour to duże przedsięwzięcie na skalę całego kraju, które wymaga pełnego zaangażowania i koordynacji działań organizatorów i partnerów. Myślę, że razem z Volvo przygotowujemy zawody, które przejdą do historii polskiego triathlonu.
 

 

Wojtek Kruczyński organizując pierwszą imprezę triathlonową 4 lata temu w Sierakowie (120 zawodników), prawdopodobnie nie przypuszczał, że w tak krótkim czasie osiągnie tak wielki sukces. W tym roku do Sierakowa przyjechało 1700 triathlonistów, w Poznaniu, w sobotę 25 lipca wystartowało 1690 zawodników na dystansie krótki , a w niedzielę na dystansie średnim 1000 zawodników. Te imprezy to już jest światowy poziom .

                                                               Bravo !!!!

Gościem specjalnym poznańskiego triathlonu był Chris McCormak ( 1973 )

                      

Chris McCormack jest australijskim triathlonistą ,dwukrotnym mistrzem świata Ironman ( 2007,2010 ), mistrzem świata i pucharu świata w triathlonie 1997 oraz mistrzem świata ITU na dystansie długim 2012. Zwyciężył w ponad 200 imprezach trithlonowych na całym świecie .

W czwartek przed oficjanym otwarciem Enea Challenge Poznań w restauracji Mielżyński w City Park Poznań odbył się bankiet inauguracyjny .

Wśród zaproszonych gości byli oczywiście sponsorzy, władze miasta Poznania i pasjonaci sportu .

Enea Challenge Poznań to pierwsza edycja imprezy w Rodzinie Challenge, a zarazem trzecia edycja triathlonu w Poznaniu, jednej z największych imprez triathlonowych w Europie. Poznań, ponad półmilionowa metropolia, będąca stolicą Wielkopolski i kolebką państwowości Polski, stał się doskonałym gospodarzem dla triathlonu, już w pierwszym roku odnotowując ponad tysiąc zawodników. Druga edycja, goszcząc ponad 2600 osób, stała się największą imprezą triathlonową w Polsce i jedną z większych w Europie i na świecie.

Cechą charakterystyczną imprezy jest niesamowicie szybka trasa oraz niezrównane wsparcie ze strony publiki. Poznań od lat słynie z niezwykle zagorzałych i wiernych kibiców, którzy wszystkie etapy triathlonu mają nieustannie niemal na wyciągnięcie ręki, co gwarantuje niepowtarzalne wrażenia dla zawodników. Trasa jest bardzo płaska i szeroka, pozwalając na uzyskanie rekordowych czasów. Baza imprezy zlokalizowana jest nad malowniczym Jeziorem Maltańskim, będącym wielokrotnie areną najważniejszych imprez sportowych na świecie – Mistrzostw Świata i Europy w kajakarstwie, wioślarstwie, wyścigów smoczych łodzi, jak również Pucharu Europy w triathlonie w 2006 roku. Tuż nad samą trasą pływacką i biegową wraz ze strefą startu i mety znajdują się trybuny dla kibiców, zatem każdy zawodnik może liczyć na ogromne wsparcie z ich strony.

Jezioro Maltańskie znajduje się niemal w samym centrum aglomeracji, gwarantując dogodny dojazd oraz tysiące mieszkańców miasta kibicujących na trasie. Poznań jest również doskonale skomunikowany z innymi miastami Polski oraz innymi państwami Europy. Miasto posiada połączenie autostradowe z zachodnią i wschodnią granicą kraju oraz wszystkimi większymi miastami Polski, jak również międzynarodowe lotnisko dla uczestników przybywających z najdalszych regionów świata.

Oprócz wsparcia kibiców każdemu uczestnikowi gwarantujemy wsparcie, jakiego jeszcze nie doznaliście – poczynając od przygotowań do imprezy, na suto zastawionej strefie finishera kończąc.

PŁYWANIE

Start odbywa się z wody, około 100 m od brzegu. Wejście do wody jest łagodne po zbudowanej konstrukcji i wyłożone dywanem. Linią startu jest meta toru regatowego Malta, pomiędzy betonowym pomostem a dużą trójkątną boją. Po minięciu wyznaczonej kulistej boi nawrotowej prawą stroną skręcamy w lewo i kierujemy się do drugą boję. Drugą kulistą boję mijamy lewą stroną i skręcamy w prawo, gdzie pod trybunami znajduje się meta etapu. Na trasie znajdować się będą duże trójkątne boje, ułatwiające utrzymanie kierunku. Dystans zmierzony został metodą nawigacji GPS

 

JAZDA NA ROWERZE

Trasa kolarska niewątpliwie należy do jednej z najszybszych wśród imprez triathlonowych w kraju i za granicą. Jest tak za sprawą bardzo niewielkiej liczby zakrętów oraz wzniesień, a także wysokiej jakości nawierzchni asfaltowej. Niemal na całej długości trasy dla każdego kierunku przeznaczone są po 2 pasy ruchu. Trasa w znacznej mierze przebiega przez tereny miejskie, dając kibicom możliwość śledzenia przebiegu zawodów i wsparcia zawodników.

Na dystansie średnim do pokonania będą 2 pętle po 45 km każda, natomiast na dystansie olimpijskim i sprinterskim będzie tylko jedna pętla o długości odpowiednio 40 lub 20km. Początek trasy kolarskiej ma miejsce na ulicy Arcybiskupa Baraniaka, tuż za Kopcem Wolności, na którym znajduje się całoroczny stok narciarski. Dalej trasa wiedzie szerokimi dwupasmowymi ulicami Arc. Baraniaka i Jana Pawła II a następnie ulicami Warszawską i Drogą Krajową 92 do Kostrzyna, po czym następuje nawrót na nitkę północną i powrót w kierunku Poznania. Następnie trasa wiedzie do Ronda Śródka i z powrotem ulicami Jana Pawła II i Arc. Baraniaka. Na dystansie średnim znajduje się tu nawrót na drugą pętlę, natomiast na dystansach olimpijskim i sprinterskim po pierwszej pętli kierować należy się do strefy zmian. Na wszystkich dystansach za wyjątkiem Mistrzostw Polski Juniorów obowiązuje zakaz draftingu i dozwolony jest dowolny typ roweru

 

Po przejechaniu dystansu na rowerze zawodnicy wbiegali do strefy zmian ,żeby możliwie szybko założyć odpowiednie byty i ruszyć na trasę biegową.

 

BIEGANIE

Trasa biegowa jest bardzo szybka i widowiskowa zarówno dla zawodników, jak i kibiców. Składa się ona z odpowiedniej liczby pętli wokół Jeziora Maltańskiego: 1 dla sprintu, 2 dla dystansu olimpijskiego i 4 dla dystansu średniego. Nawierzchnia to w 90% asfalt, a w 10% kostka brukowa. Od strefy zmian znajdującej się obok Kopca Wolności, przy Pomniku Harcerzy Powstańców Wielkopolskich do początku pętli jest 200 m dobiegu, a następnie do pokonania są pętle liczące 5km pierwsza i po 5,4 km każda następna. Dystans etapu biegowego dla sprintu wynosi zatem 5km, olimpijskiego 10,4km, a dla dystansu średniego to 21,2km. Trasa każdorazowo wiedzie pod nowymi trybunami tuż pod strefą zmian, gdzie znajdować się będzie również meta zawodów, zatem kibice mogą bacznie śledzić przebieg rywalizacji. Na każdej pętli, co około 1,8 km znajdować się będą punkty odżywcze. Trasa jest stosunkowo płaska, z dwoma krótkimi i stromymi podbiegami i długimi, łagodnymi zbiegami.

 

Challenge Poznań 2015 na dystansie średnim wygrał Aernouts Bart z Belgii z czasem 03:49:35. Najlepszy z Polaków był Adam Kacper z czasem 04:01:31.

 

Prof. dr hab.med. Jacek Kruczyński ( ojciec Wojtka Kruczyńskiego ) i Krzysztof Kozanecki ( kolarstwo masters KK Tarnovia - dzień wcześniej ścigał się na Klasyku Kłodzkim )

 Jacek Kruczyński ( tenisista ) , Krzysztof Koznecki ( wioślarz, kolarz ) - znają sie od kiludziesięciu lat . Razem obserwowali zmagania triathlonistów. Krzysztof Koznecki z łezką w oku wspominał swoje starty w latach sidemdziesiątych, dokładnie w tym miejscu, nad jeziorem Malta. Startował wtedy w regatach wioślarskich, w czwórkach i ósemkach. Razem z kolegami potrafili nieźle zamieszać wiosłami w wodzie i w strategii wyścigu innych osad wioślarskich. "40 lat minęło jak jeden dzień"

Dyskutowali również o sporcie. Doskonale pamiętają czasy swojej młodości i hasło  „sport to zdrowie”  .To hasło przyświecało wszystkim, ale w sporcie realizowali się wtedy przede wszystkim ludzie młodzi. Starsi rywalizowali w innych konkurencjach np. kto szybciej dobiegnie do sklepu mięsnego i ustawi się w kolejce lub wywalczy kartki na cukier, czy benzynę. Dzisiaj dzieje sie coś niedobrego i ten porządek został zachwiany. To dorośli są dużo bardziej aktywni sportowo, a dzieci z trudem dają się namówić, żeby odejść od komputera czy telewizora. Wspominali zajęcia z WF-u . Wtedy nie za bardzo przepadali za ćwiczeniami z gimnastyki, woleli grać w nogę lub w kosza. Nikt jednak nie wyobrażał sobie, żeby nie przeskoczyć przez skrzynię, skoczyć wzwyż, rzucić kulą w dal, czy zrobić popularnego fikołka. Niestety, dzisiaj dzieciaki nie za bardzo wiedzą, co to jest przewrót w tył, nie mówiąc już o jego wykonaniu. Brak odpowiedniej aktywności ruchowej u dzieci i młodzieży bardzo często wynika z nieodpowiedniego wychowania i braku nawyków do rekreacyjnego uprawiania sportu. Tutaj winę ponoszą rodzice, którzy sami najczęściej czas wolny spędzają przed telewizorem lub w markecie.

Dostrzegli też pozytywne zjawiska np. pojawianie się powszechnej mody na uprawianie ćwiczeń ruchowych. Coraz wiecej ludzi biega, jeździ na rowerach, uprawia nordic walking . Jest coraz więcej amatorskich i rekreacyjnych imprez sportowych ,na których można się sprawdzić i uczestniczyć w sporotwej rywalizacji. Jest to jednak jeszcze zbyt mało i w porónaniu z innymi krajami nie wypadamy najlepiej. Profesor Jacek Kruczyński wyraźnie podkreslił ,że brak ruchu powoduje zaburzenia procesów metabolicznych i ma również ujemny wpływ na psychikę oraz zdolność odreagowania stresów. Naturalna potrzeba ruchu, największa w dzieciństwie, z wiekiem maleje, lecz ciągle pozostaje ważnym czynnikiem utrzymania zdrowia, młodości i zapobiegania wszystkim chorobom cywilizacyjnym.

                                                           Pamiętajmy - SPORT TO ZDROWIE

Archiwalny film z lat 70 - wyścigi na torze regatowym Malta  - drugi od lewej Krzysztof Kozanecki

                                                                           Trochę histroii

Triathlon, triatlon (trójbój) – wszechstronna dyscyplina sportowa będąca kombinacją pływania, kolarstwa i biegania. Zawodnik kolejno płynie, jedzie na rowerze i biegnie, a czas końcowy obejmuje również zmianę stroju sportowego.

Pierwszy triathlon zorganizowano 25 września 1974 r. w San Diego w Kalifornii (USA) na dystansie 500 jardów (457,2 metra) pływania, 5 mil (8,047 kilometra) jazdy rowerem i 6 mil (9,656 kilometra) biegu, a w 2000 roku wszedł do rozgrywek olimpijskich na Igrzyskach w Sydney. Olimpijskie zawody są rozgrywane na dystansach 1,5 km/40 km/10 km.

Triathlon rozgrywany jest na różnych dystansach:

  • Super Sprinterski: 0,6 km pływania / 15 km jazdy rowerem / 3 km biegu
  • Sprinterski: 0,75 km pływania / 20 km jazdy rowerem / 5 km biegu
  • Olimpijski (standard): 1,5 km pływania / 40 km jazdy rowerem / 10 km biegu
  • Dystans długi: 3 km pływania / 80 km jazdy rowerem / 20 km biegu
  • International Triathlon Union (ITU) – długi dystans: 4 km pływania / 130 km jazdy rowerem / 30 km biegu
  • Half-Ironman: 1,9 km pływania / 90 km jazdy rowerem / 21 km biegu
  • Ironman: 3,8 km pływania / 180 km jazdy rowerem / 42 km biegu
  • Iron: dystanse zbliżone do Ironman
  • Ultraman Triathlon: 10 km pływania / 421 km jazdy rowerem / 84 km biegu

 

Pierwsze w Polsce zawody w triathlonie odbyły się w Poznaniu 14 lipca 1984 i miały charakter międzynarodowy. Kilku zapaleńców pod przewodnictwem Jerzego Bednarza - dziennikarza Gazety Poznańskiej i Ryszarda Burgiela - prezesa ZW TKKF w Poznaniu wpadło na pomysł przeprowadzenia w Polsce pierwszych oficjalnych zawodów triathlonowych. Areną zawodów był Kiekrz i jezioro Kierskie. Wystartowało 137 zawodników, w tym trzy kobiety. W zawodach zwyciężył Jan Olesiński - olimpijczyk z Moskwy (1980), mistrz świata w pięcioboju nowoczesnym. Poznański oddział TKKF tworzył zręby organizacyjne triathlonu w Polsce. W 1985 powstała tu pierwsza sekcja triathlonowa i w tymże roku zostało przeprowadzonych w Polsce już sześć oficjalnych imprez triathlonowych.

Sukces z 1984 roku powtórzył po 30 latach Wojtek Kruczyński nad Maltą

Firma SHIMANO POLSKA zorganizowała profesjonalny serwis dla zawodników ,ale też wirtualny wyścig dla kibiców. Siedząc na prawdziwych wyścigowych rowerach wpiętych w trenażery marki Elite można było sprawdzić swoje możliwości i jednocześnie poczuć się przez chwilę jak prawdziwy kolarz na trasie Tour de France. Najbardziej zaawansowane technologicznie symulatory rowerowe tej firmy jak np. Real Axion, czy Real Tour Elastogel Ritmo umożliwiają wyświetlanie prawdziwej trasy na monitorze ,która zmienia się wraz z prędkością pedałowania. Można również pościgać się z wirtualnym rywalem. Nic jednak nie zastąpi treningów w terenie i dlatego namawiamy wszystkich do rekreacyjnych przejażdzek rowerowych, a po jakimś czasie - kto wie ?  Może niektórzy staną na starcie prawdziwego wyścigu szosowego, MTB, czy Ironman'a. Tak zaczynało wielu sportowców w różnym wieku. Nigdy nie jest za późno, tylko trzeba chcieć , wyznaczyć sobie cel i dążyć do jego zrealizowania. Sukces gwarantowany .

W strefie EXPO można było zobaczyć i kupić wszytko to ,co jest związane z triathlonem. Jest to wspaniały pomysł na promocję różnych produktów i usług, o których wiele osób często nie wie. Powiązanie zawodów z taką prezentacją jeszcze bardziej mobilizuje do uprawiania sportu osoby, które do tej pory sport wyłącznie obserwowały. To jest dobry moment na zmianę stylu życia. Aktywność fizyczna jest potrzebna do rozwoju i zachowania zdrowia każdego człowieka. Prawidłowy przebieg procesów fizjologicznych i metabolicznych uwarunkowany jest koniecznością zapewnienia organizmowi człowieka optymalnej lub przynajmniej minimalnej ilości ruchu. We współczesnym świecie aktywność ruchowa związana z pracą zawodową i codziennym życiem, jest coraz bardziej minimalizowana. Pamietajmy zatem ,żeby przynajmniej 30 minut dziennie poświęcić na ćwiczenia fizyczne.

                         

                                          Wojtek Kruczyński (1979 ) i jego magazyn TRI TOUR

TRI TOUR i ENDUSPORT  to już  jest brand  i widać tu na każdym kroku poznańską solidność.

Życzymy Wojtkowi wielu sukcesów w zawodach tritahlonowych i w organizacji imprez .

Kciuki trzyma >>> ZESPÓŁ REDAKCYJNY SESAMISPORT