Niesamowity Tour de Pologne

Tour de Pologne Amatorów to impreza towarzysząca Tour de Pologne UCI World Tour. Po raz pierwszy został zorganizowany w 2010 roku, a w inauguracyjnej edycji wystartowało około 700 uczestników. Dziś ich liczba zbliża się do dwóch tysięcy, dzięki czemu Tour de Pologne Amatorów stał się jednym z największych i najbardziej prestiżowym wyścigiem szosowym w Polsce. Daje on uczestnikom wyjątkową możliwość pokonania rundy królewskiego etapu Tour de Pologne BUKOVINA Resort – Bukowina Tatrzańska. Na tej samej trasie, tego samego dnia rywalizują najlepsi zawodowi kolarze świata. Malownicze krajobrazy i kultowe podjazdy pod Ząb i Ścianą BUKOVINA są zachętą samą w sobie. Dzięki atrakcyjnym nagrodom, wyjątkowej oprawie, wielkim gwiazdom i wspaniałej atmosferze Tour de Pologne Amatorów stał się prawdziwym świętem wszystkich miłośników kolarstwa.

Organizatorem Tour de Pologne Amatorów jest Lang Team. To instytucja szczególnie zasłużona w popularyzacji kolarstwa w Polsce. Jej założycielem i szefem jest znakomity polski sportowiec Czesław Lang - pierwszy kolarz z dawnego „bloku  wschodniego", który podpisał kontrakt zawodowy.

Czesław Lang

Odnosił on sukcesy w prestiżowych wyścigach, takich jak Tirreno Adriatico (1983) i Giro d'Italia (1986). Jest srebrnym medalistą olimpijskim w szosowym wyścigu indywidualnym (1980), a także srebrnym (1977) i brązowym (1979) medalistą drużynowych Mistrzostw Świata na 100 km. Był wielokrotnym mistrzem Polski i zwycięzcą Tour de Pologne w 1980 roku. Czesław Lang ma również na swoim koncie spore osiągnięcia jako menedżer sportu. Jest dyrektorem: Tour de Pologne, Skandia Maraton Lang Team, Nutella Mini Tour de Pologne, Tour de Pologne Amatorów, Tauron Lang Team Race. Uczynił z Tour de Pologne imprezę rangi światowej. Wprowadził ją do cyklu UCI World Tour.

 

Szurkowski Team - Almette Hochland : Clemens Ujejski, Krzysztof Kozanecki, Ryszard Szurkowski, Paweł Czopek, Tomek Derejski .

kliknij film

Hubert Piątek, Marek Wrona, Zbigniew Piątek

start Tour de Pologne Amatorów w strugach deszczu

Najszybszy ze wszystkich okazał się Sebastian Druszkiewicz (IN MOGILANY CYCLING TEAM),  „Śmiejemy się ze znajomymi, że wygrałem, bo było mi zbyt zimno w ręce, żeby hamować. Teraz właściwie codziennie jeżdżę na rowerze, bo dla mnie to 90 procent przygotowań do zimy. Sezon zimowy to łyżwiarstwo szybkie, a rower jest głównym elementem przygotowań.” – powiedział Druszkiewicz, który startował na zimowych igrzyskach olimpijskich w Vancouver i Soczi.

Drugie miejsce zajął Piotr Tomana (WLKS Krakus bbc CZAJA), a trzecie Hubert Semczuk (MW INVEST GROUP)

 

kliknij film

Piąty etap Wieliczka - Zakopane 225 km przebiegał w koszmarnych warunkach atmosferycznych. Przenikliwe zimno i strugi deszczu skutecznie wyeliminowały prawie połowę kolarzy z dalszej jazdy.

fatalna pogoda, zmęczenie i kraksy wyeliminowały połowę peletonu z dalszej rywalizacji

Jednym z bohaterów tego etapu był  " nasz chłopak " Paweł Cieślik z VERVA Activejet ( zaczynał w KK Tarnovia ). Atakował i uciekał, a w końcowce etapu znalazł się w trzyosobowym odjeździe i miał szansę na podium.

Paweł Cieślik podczas 5 etapu TdP

Dałem z siebie dzisiaj wszystko. To był najcięższy etap w mojej karierze, a trochę tych wyścigów było. Może zaatakowałem za wcześnie, ale czułem się świetnie. Dojechałem do Wellensa, który wygrał etap, ale kosztowało mnie to sporo sił. Potem mocno zmarzłem na zjeździe, pomimo tego, że dużo jadłem i piłem, zaczęło mi „odcinać prąd”. Bardzo chciałem zaakcentować nasz występ, pokazać barwy sponsorów i być najlepszym Polakiem w wyścigu. Do końca nie mogę być zadowolony z końcowego rezultatu, ale dzisiejszy dzień to był horror na rowerze i wykrzesałem z siebie wszystk,o co możliwe - powiedział na mecie Cieślik.

Ostatecznie najszybsszy okazal się na tym etapie Tim Wellens, a Paweł Cieślik był 18 i odebrał nagrodę dla najlepszego Polaka.

Paweł Cieślik

Nikt jednak nie przypuszczał, że kolejny dzień będzie po prostu katastrofą. Silny deszcz i temperatura w granicach 10 stopni nie zachęcała do jazdy na rowerze. Woda podmywała skarpy, z których obsuwała się na drogę ziemia wraz z kamieniami. Przez drogi płynęły normalne strumienie, które stwarzaly wielkie niebezpieczeństwo, szczególnie na zjazdach. Amatorzy mogli sobie sami zadecydować, czy jechać, czy też wyścig odpuścić. W przypadku peletonu zawodowego nie jest to takie proste. Finał był jednak taki, że część kolarzy zgłoszonych do wyścigu amatorów zrezygnowała, a VI etap dla zawodowców został anulowany. Kolarze przejechali tylko jedną rundę, żeby powitać kibiców, którzy pomimo fatalnej pogody przyszli dopingować zawodników.

kliknij film

 

Paweł, jesteś wspaniałym kolarzem !!!

zwycięzca 73. Tour de Pologne Tim Wellens i Czesław Lang 

 „Chciałbym wszystkim bardzo serdecznie podziękować, bo każdy dokłada swoją cegiełkę do tego, żeby nasz wyścig się rozwijał. Wspólnie doprowadziliśmy naszą imprezę do grona najważniejszych wyścigów świata. Mamy imprezę, na którą przyjeżdża cały świat i choć jest to ogromne wyzwanie logistyczne, to dajemy radę” – powiedział Czesław Lang. „Jeśli są marzenia, cele, zaangażowanie i jest Czesław Lang, to jest Tour de Pologne. To jest impreza, która łączy wiele wymiarów – sport wyczynowy na światowym poziomie, upowszechnianie sportu wśród dzieci i młodzieży i genialną promocję Polski w świecie. Wielkie gratulacje.” – dodał minister sportu i turystyki  Witold Bańka.

Sponsorem Głównym 73. Tour de Pologne UCI World Tour jest SKANDIA – sponsor klasyfikacji generalnej i żółtej koszulki lidera. Sponsorzy Oficjalni to TAURON Polska Energia – sponsor klasyfikacji i koszulki Najlepszy Góral oraz HYUNDAI – sponsor klasyfikacji i koszulki Najlepszy Sprinter. Hyundai jest również fundatorem nagrody głównej dla zwycięzcy wyścigu, a będzie nią samochód Hyundai Tucson. Kolarze będą także walczyć o koszulkę Najaktywniejszego Kolarza i tytuł Najlepszego Polaka wyścigu.

kliknij galerię zdjęć