luty 2016 - treningi i poznawanie smaków wina z Doliny Baryczy

Ryszard Szurkowski i Krzysztof Kozanecki spędzili tydzień w rodzinnej miejscowości Mistrza - Świebodowie. Kilka godzin dziennie trenowali, według wcześniej ustalonego planu: ćwiczenia ogólnorozwojowe, wzmocnienie mięśni, jazda na rowerze, cyklokross i Nordic Walking. Jest takie powiedzenie kolarskie, że wyścigi wygrywa się w zimie i dlatego w tym okresie nie można zapomnieć o treningach. Poza uprawianiem sportu, odwiedzali okoliczne miejscowości i podziwiali przyrodę. Podczas jednego z rajdów  Śladami Ryszarda Szurkowskiego przejechali obok Winnicy De Sas w Czeszycach. Wrażenie na nich zrobiły przepiękne budynki winiarni i wspaniale zagospodarowany teren. Postanowili wtedy, że przy najbliższej okazji odwiedzą to miejsce, tym bardziej że Ryszard Szurkowski wytwarza wino domowe od lat, a Krzysztof Kozanecki często mu pomaga w doborze odpowiednich proporcji owoców i butelkowaniu. I tak powstają niepowtarzalne smaki win owocowych. To jest oczywiście zabawa w winiarza domowego, a Winnica De Sas, to prawdziwe przedsiębiorstwo z własnymi hektarami winorośli i obiektami, w których produkuje się wino. 

Ryszard Szurkowski , Anna Zuber ( właścicielka winnicy ) , Krzysztof Kozanecki

Winnica położona jest w malowniczej wsi Czeszyce na terenie Parku Krajobrazowego Doliny Baryczy, 15 km od Milicza, 15 km od Świebodowa, 70 km od Wrocławia.

obiekty produkcyjne Winnicy De Sas

Pani Anna Zuber opowiedziała o pomyśle założenia winnicy, który powstał w 2006 roku, kiedy to nasadzono pierwsze szczepy winorośli. Na trzy hektarowym areale zostały wytyczone 4 parcele, które były systematycznie, co roku obsadzane winoroślą. Ostatnie sadzonki posadzono na parceli nr 4 w 2009 roku. Pierwsze nasadzenia były pewną próbą i eksperymentem. Posadzono różne szczepy: Bachus, Kerling, Kerner, Dornfelder, Pinot Gris, Pinot Noir, Gewuertztraminer, Riesling, Solaris, Regent. A skąd nazwa          De Sas ?  Pani Anna pochodzi z zacnej rodziny szlacheckiej Zubrów hebru Sas i stąd nazwa winnicy.

winnica 

Po kilku latach pani Anna zrezygnowała z uprawy niektórych szczepów, ze względu na nieodpowiednie warunki glebowe, klimatyczne lub inne czynniki. Stosuje ekologiczne rozwiązania, między innymi używa preparatów Efektywne Mikroorganizmy, które wspomagają polepszanie gleby i wzmacnianie roślin. Cały czas zgłębia wiedzę związaną z prowadzeniem winnicy, produkcją wina, jak i z samym winem. Skończyła dwa poziomy kursu WSET (Wine and Spirit Education Trust) i studia podyplomowe „Technologia winiarstwa” na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. Cały czas jest na bieżąco z literaturą fachową.

Aktualnie uprawianych jest 7 szczepów winorośli, w największej ilości Gewuertztraminera, duży areał zajmuje Riesling, oprócz tego jest po kilka rzędów Regenta, Pinot Noir, Pinot Gris, Dornfeldera. To właśnie z tych szczepów produkowane są wina.

degustacja 

Po obejrzeniu winnicy panowie byli pod wielkim wrażeniem. Pani Anna opowiedziała jak wyglada praca w takiej winnicy przez cały rok i o tajnikach produkcji wina. Może nie o wszytkich, ponieważ każda winnica musi mieć swoją tajemnicę, dzięki której wino jest charkterystyczne dla danego miejsca. I jak to w prawdziwej winnicy bywa, nadszedł czas na degustację. Ocena pozytywna .

Pani Anna Zuber organizuje kursy oraz warsztaty, które są prowadzone przez pasjonatów i profesjonalistów. Coraz więcej ludzi interesuje się winem i chce mieć szerszą wiedzę na temat szczepów winogron, regionów ich występowania i wielu innych spraw związanych z winiarstwem. Celem tych spotkań jest zachęcenie do przeżywania indywidualnej przygody z winem, jego prawidłowej degustacji, poznawanie go własnymi zmysłami, praktyczne rady przy wyborze wina, jak również w jego podawaniu. Na warsztatach są również prezentowane  możliwości łączenia potraw z różnymi rodzajami wina. Wino nabiera prawdziwej wartości wtedy, kiedy zostanie połączone z dobrze przygotowanym daniem . I to jest prawda. 

ulubione danie kolarzy > spaghetti i kieliszek czerwonego wina 

Na terenie winiarni znajduje się dom z widokiem na las, łąkę i winiarnię oraz winnicę. Jest możliwość wynajęcia całego domu  (7 pokoi) w bardzo atrakcyjnej cenie. Do dyspozycji jest sauna, kuchnia z salonem, kominek, grill.

Można tu organizować spotkania szkoleniowe lub integracyjne wypady sportowo - weekendowe . Jest możliwość organizacji cateringu i dodatkowych atrakcji związanych z możliwościami i bogactwem okolicy.

Dolina Baryczy 

Nad rzeką Barycz wśród pól, łąk i lasów od wieków budowano wielkie stawy rybne. Ta unikalna mozaika środowisk stała się ostoją dla wielu gatunków roślin i zwierząt. Bogaty świat przyrody sąsiaduje tu z równie ciekawymi, co mało znanymi zabytkami kultury. Dolina Baryczy, to największy w Polsce ornitologiczny rezerwat „Stawy Milickie” – prawdziwy ptasi raj i wymarzone miejsce do birdwatchingu. 

To wiekowe aleje dębowe, niedostępne olsy, kwieciste łąki i pełne życia wody, zachęcające do uprawiania turystyki przyjaznej przyrodzie. To również unikatowe domy z rudy darniowej, szachulcowe kościoły i zabytkowe, choć ciągle działające jazy – ślady po dawnych mieszkańcach tych ziem.

Obserwując przyrodę możesz poczuć się tu jak na filmach Davida Attenborough, będąc równocześnie w środku cywilizowanej Europy. W Dolinie Baryczy naprawdę jesteś blisko przyrody!

http://www.winnicadesas.pl/

Polecmy to miejsce 

Zaczęcamy do udziału w rajdzie Ryszarda Szurkowskiego i przejażdżek szlakami rowerowymi Doliny Baryczy

Szlak pomarańczowy – Rowerowy Szlak Doliny Baryczy

Trasa: Wąsocz-Żmigród-Sułów-Postolin-Milicz-Uciechów

Szlak niebieski – Szlak Stawów Milickich

Grabówka-Sułów-Koruszka-Milicz-Ruda Milicka

Szlak czarny – Szlak Kolei Wąskotorowej

Gruszeczka - Pracze - Postolin - Kaszowo - Milicz - Sławoszowice - Ruda Milicka

R9 Międzynarodowy Szlak Rowerowy Bałtyk - Adriatyk (Szlak bursztynowy). Pozwala dotrzeć bezpośrednio z Wrocławia lub Poznania. Od północy trasa wiedzie przez miejscowości: Baranowice-Olsza-Grabówka-Ruda Sułowska-Niezgoda i przez las w kierunku Trzebnicy.

Szlak czerwony - Trzebnicka Pętla Rowerowa

Szlak łączy Dolinę Baryczy z Wzgórzami Trzebnickimi (Góry Kocie). Barkowo-Żmigród-Ruda Sułowska-rezerwat Olszyny Niezgodzkie-Ruda Żmigrodzka-Jamnik – Staw Sieczkowski

http://www.czasnarower.pl/trasy/tag/dolina_baryczy

http://www.milicz-powiat.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=90:sciezka-rowerowa-trasa-dawnej-kolejki-waskotorowej&catid=9:prawemenu

http://pronatura.org.pl/node/39

 

Zespół redakcyjny 

SESAMISPORT

kliknij galerię