3 dni ostrych treningów z mistrzami polskiego kolarstwa

Od piątku do niedzieli w Bukowinie Tatrzańskiej trwał rowerowy weekend, w ramach którego odbywał się m.in. wyścig Skandia Maraton Lang Team. Gościem imprezy był marszałek Marek Sowa, który powitał kolarzy na starcie wyścigu i otworzył sportowe zmagania. Podczas wydarzenia oficjalnie podpisana została również umowa o wsparciu udzielonym przez Województwo Małopolskie na organizację 71. Tour de Pologne. – Z radością wspieramy tego typu imprezy i zależy nam, by ciągnąć do Małopolski jak najwięcej tak prestiżowych wydarzeń sportowych – zapewnił marszałek Marek Sowa.

Już 3 sierpnia wystartuje 71. Tour de Pologne UCI World Tour, będący jedynym polskim wyścigiem kolarskim wpisanym do oficjalnego kalendarza UCI (Międzynarodowej Unii Kolarskiej ) w kategorii World Tour. W ciągu całego tegorocznego wyścigu kolarze pokonają prawie 1300 km, a 350 km trasy wieść będzie przez Małopolskę. To właśnie ten region będzie głównym krajobrazem sportowej rywalizacji, a w żadnym innym województwie nie będzie można tak często podziwiać zawodników Tour de Pologne.

 

 

Rywalizacji zawodowców towarzyszył będzie Tour de Pologne Amatorów, tradycyjnie rozgrywany w Bukowinie Tatrzańskiej. Do startu w wyścigu amatorów przekonywał marszałka Czesław Lang – ceniony kolarz i dyrektor Lang Team. – Organizacja wyścigów amatorskich jest już tradycją największych zawodowych tourów. Trasa w Bukowinie nie jest długa, ale za to bardzo wymagająca. Zachęcam wszystkich do udziału w wyścigu. Każdy, kto go ukończy, będzie zwycięzcą. Marszałek przyznał, że chętnie weźmie udział w zawodach, ale najpierw będzie musiał podszlifować swoje kolarskie umiejętności. Tym samym przypomniał, że Małopolska to dobre miejsce do rekreacyjnej jazdy na rowerze, a w kolejnych latach będzie jeszcze bardziej atrakcyjne: – W latach 2014-2020 w Małopolsce powstanie ok. 650 km turystycznych ścieżek rowerowych oraz nowoczesne centra obsługi rowerzystów. To część projektu budowy zintegrowanej sieci tras rowerowych – mówił Marek Sowa. – Dzięki powstaniu takiej infrastruktury Małopolska stanie się regionem jeszcze bardziej atrakcyjnym dla swoich mieszkańców oraz turystów.

W piątkowy wieczór legendy polskiego kolarstwa Ryszard Szurkowski, Czesław Lang i Lech Piasecki  wspominali dawne czasy . Opowiadali jak zaczęli przygodę z kolarstwem, jak wyglądały treningi i wyścigi w tamtych latach.

                                           Zbigniew Bródka , Krzysztof Kramarz, Krzysztof Kozanecki

W wyścigu, jak co roku, wezmą udział znani sportowcy, aktorzy, politycy. W tym roku w kategorii strażaków wystartuje m.in. Zbigniew Bródka ( pierwszy z lewej ), złoty medalista w łyżwiarstwie szybkim z Igrzysk Olimpijskich w Soczi, który na co dzień pełni służbę w komendzie straży pożarnej w Łowiczu.

Czesław Lang ( trzeci z lewej ) informuje wszystkich uczestników treningu o skali trudności i długości trasy, która tym razem wiodła przez tereny Słowacji . Etap V tegorocznego Tour de Pologne zaplanowano z Zakopanego do Strbskiego Plesa i jego dlugość wynosi 190 km. Na trening zgłosiło się 120 kolarzy amatorów.

   

                                                         Ryszard Szurkowski i Krzysztof Kozanecki

Podjazd pod Gliczarów ( momentami 23% wzniosu ) zawsze wymaga maksymalnego "sprężenia" . Ryszard Szurkowski doskonale zna wszystkie trasy w tym regionie. Jako czynny zawodnik przejechał tymi drogami dziesiątki tysięcy kilometrów treningowych i startowych np. podczas Wyścigu Pokoju . Trening z Mistrzem ,to wielka przyjemność i satysfakcja .

           

Wszyscy zainteresowani udziałem w Tour de Pologne Amatorów mogą rejestrować się na stronie: tourdepologneamatorow.pl/rejestracja/. Zawodnicy będą rywalizować w ramach klasyfikacji indywidualnej. Możliwe jest również współzawodnictwo w ramach Mistrzostw Polski Państwowej Straży Pożarnej i Ochotniczej Straży Pożarnej, Mistrzostw Polski Rynku Kapitałowego lub Mistrzostw Polski Energetyków.

SESAMISPORT  też będzie . Do zobaczenia na kolarskiej trasie