Puchar Polski w Szosowych Maratonach Rowerowych 2014

W dniach 25- 26 kwietnia odbył się już 8 Szosowy Maraton Rowerowy " Żądło Szerszenia" ,w którym udział wzięło prawie 800 kolarzy we wszystkich kategoriach wiekowych od K2 i M2 do K7 i M7. Przewidziano dwa dystanse do wyboru - 75 km i 150 km. Start honorowy odbywał się w Trzebnicy . Zawodnicy w asyście motocyklistów byli pilotowani około 4 kilometrów na linię startu ostrego i jak zwykle od tego momentu  pełen gaz . Wspaniale zorganizowany wyścig , na europejskim poziomie .

 

                    Trasa dystansu 75 km                                                               Trasa dystansu 150 km

Trasa maratonu wytyczona była drogami asfaltowymi o dobrej nawierzchni.

Ukształtowanie terenu zróżnicowane: 40% trasy to teren dość płaski a 60% to teren pagórkowaty. Pagórki to Wzgórza Trzebnickie popularnie nazywane Kocimi Górami. 30% długości trasy biegnie wśród malowniczo położonych stawów i lasów w Parku Krajobrazowym Doliny Baryczy. Kto jechał trochę wolniej ,to być może podziwiał przyrodę ,ale zawodnicy z wyższymi przeciętnymi, z pewnością nie mieli na to czasu . Myśleli tylko o jednym - jak najszybciej do mety .

Teren płaski i pagórkowaty ,to nie znaczy ,że było lekko . Jazdę utrudniał silny wiatr i jeśli ktoś nie wytrzymał tempa grupy ,to musiał samemu pokonywać trudności wyścigu i zapewne kosztowało to zawodnika wiele wysiłku. Tempo czołówki było bardzo wysokie - ponad 41 km/h.

Taki pagórek x kilkanaśie razy ,to duży wysiłek

Nowością w tym roku były wyścigi drużyn - szóstek kolarskich  na dystansie 75 km . Zespół składający się maksymalnie z 6 zawodników musiał dojechać do mety w składzie minimum pięciu kolarzy i do klasyfikacji liczył się średni czas tej piątki. Koncertową jazdę pokazała drużyna  Harfa Haryyson w składzie : Henryk Charucki (1955), Jan Brzeźny (1951) , Jan Faltyn (1952), Ryszard Rawski, Piotr Szulc i Jacek Łuczkiewicz. Jak za dawnych dobrych lat pokazali w tym wyścigu najawyższą klasę i wygrali z miażdżącą 20 minutową przewagą czasową  nad drużną nr 2 i 40 !!! minutową nad drużyną ,która zajęła 3 miejsce. Niesamowite !!!

Sześćdziesięciolatkowie udowodnili wielu  młodszym kolarzom ,że wiek nie ma w kolarstwie znaczenia i że cały czas można sie ścigać w bardzo dobrym stylu . Najważniejszy jest systematyczny trening ,który pozwala na zachowanie prawidłowej sylwetki, utrzymuje wydolność na odpowiednim poziomie, a mięśnie nóg mogą napędzać koła roweru do niewyobrażalnych prędkości.

 

Ryszard Rawski ,Henryk Charucki i Chris Necki  ( z medalami )          Jan Faltyn       Jan Brzeźny      Chris Necki

Po wyścigu wszyscy zawodnicy usiedli przy stołach pod namiotami i parasolami . Organizator zapewnił wspaniały posiłek regeneracyjny , napoje , owoce , ciasto i kawę . Był to czas na kolarskie rozmowy i analizę wyścigu. Atmosfera wspaniała ,której należy życzyć na każdej imprezie kolarskiej.

Chris Necki reprezentat Tarnovii -  SESAMISPORT  zajął 19 miejsce na 47 zawodników w kategorii wiekowej M5  i 111 miejsce na 268 zawodników w klasyfikacji open "M".

Medal " Żądło Szerszenia 26.04.2014 "   z Papieżem Janem Pawłem II - wielka pamiątka

Jan Paweł II też był kolarzem

Partonką maratonu jest św. Jadwiga Śląska

                 św. Jadwiga                                            Międzynarodowe Sanktuarium św. Jadwigi Śląskiej

Święta Jadwiga i Henryk Brodaty zostawili na całym Dolnym Śląsku wiele śladów swojej działalności. Największym, służącym do dzisiejszego dnia jest Sanktuarium Świętej Jadwigi w Trzebnicy. Mocą decyzji papieża Benedykta XVI zyskało status Międzynarodowego Sanktuarium. Nic więc dziwnego, że stanowi najznamienitszą wizytówkę miasta i jest powodem dumy mieszkańców. Jej zwiedzanie z pewnością dostarczy wielu pozytywnych i niezapomnianych przeżyć. Bazylika Św. Jadwigi – kościół zbudowany pod wezwaniem św. Bartłomieja i Najświętszej Marii Panny jest najstarszym sanktuarium na Śląsku i jedną z ważniejszych nekropolii Piastów Śląskich oraz miejscem uświęconym kultem św. Jadwigi

z kolarskim pozdrowieniem

SESAMISPORT