Tour de Pologne

Organizatorem Tour de Pologne Amatorów jest Lang Team. To instytucja szczególnie zasłużona w popularyzacji kolarstwa w Polsce. Jej założycielem i szefem jest znakomity polski sportowiec Czesław Lang - pierwszy kolarz z dawnego „bloku  wschodniego", który podpisał kontrakt zawodowy.

Tour de Pologne Amatorów to impreza towarzysząca Tour de Pologne UCI World Tour. Po raz pierwszy został zorganizowany w 2010 roku, a w inauguracyjnej edycji wystartowało około 700 uczestników. Dziś ich liczba przekracza 2 tysiące, dzięki czemu Tour de Pologne Amatorów stał się jednym z największych i najbardziej prestiżowym wyścigiem szosowym w Polsce. Daje on uczestnikom wyjątkową możliwość pokonania rundy królewskiego etapu Tour de Pologne BUKOVINA Resort – Bukowina Tatrzańska. Na tej samej trasie, tego samego dnia rywalizują najlepsi zawodowi kolarze świata. Malownicze krajobrazy i kultowe podjazdy pod Ząb i Ścianą BUKOVINA są zachętą samą w sobie. Dzięki atrakcyjnym nagrodom, wyjątkowej oprawie, wielkim gwiazdom i wspaniałej atmosferze Tour de Pologne Amatorów stał się prawdziwym świętem wszystkich miłośników kolarstwa.

Do wyścigu zgłsiło sie ponad 2000 zawodników w różnych kategoriach wiekowych 

Mężczyźni: kategoria M1 – ur. 1999-2001, kategoria M2 – ur. 1987-98, kategoria M3 – ur. 1977-86, kategoria M4 – ur. 1967-76, kategoria M5 – ur. 1957-66, kategoria M6 – ur. 1956 i starsi. Kobiety: kategoria K1 – ur. 1999-2001, kategoria K2 – ur. 1987-98, kategoria K3 – ur. 1977-86, kategoria K4 – ur. 1967-76, kategoria K5 – ur. 1957-66, kategoria K6 – ur. 1956 i starsze .

 

Trasa wyścigu została w tym roku trochę zmieniona. Przede wszytkim była dłuższa,a podjazd pod Łapszankę można przyrównać do osławionego Gliczarowa ( Ściana Bukowina ) z 23 % wzniosem. 

Podjazdy w ponad 30 stopniowym upale nie należą do przyjemności, ale cóż, jeśli chciało się przejechać linię mety, to trzeba było kilka razy zaliczyć wysokość ponad 900 m i karkołomne zjazdy. 

Product Plus - SESAMISPORT od lat jest zaanagażowany w wyścigi kolarskie. Krzysztof Kozanecki, w tym roku, po raz 8 startował w Tour de Pologne Amatorów, czyli brał udział we wszytkich edycjach od 2010 roku.

W ubieglym roku SESAMISPORT i PORSCHE CENTRUM POZNAŃ zorganizowało imprezę kolarsko - motoryzacyjną " Człowiek i Maszyna"  - https://www.productplus.com.pl/kolarstwo/2016---czlowiek-i-maszyna.html  , na któej powstał pomysł stworzenia teamu na Tour de Pologne Amatorów 2017.

Paweł Słabolepszy, Krzysztof Kozanecki, Piotr Begier 

Wiadomo, że Porsche, Skoda, Audi , itp. należą do jednego koncernu, a Skoda napędza rowery, to też nazwa teamu została ustalona na PORSCHE OBORNICKA TEAM by Ryszard Szurkowski. Tak, Ryszard Szurkowski - legenda polskiego kolarstwa szosowego - włączył się w ten sportowy projekt. 

Dla każdego zawodnika SESAMISPORT przygotował pakiet startowy .

PORSCHE POZNAŃ dostarczyło stroje dla calego teamu i zasponsorowało uczestnictwo w Tour de Pologne Amatorów. Organizacja - tak jak w zawodowych ekipach. 

Ryszard Szurkowski  urodził się  12 stycznia 1946 roku w Świebodowie koło Milicza, W 1968 roku wystartował  w dwuetapowym, lokalnym wyścigu i tam zauważył go legendarny trener kolarstwa Henryk Łasak . Nieznany nikomu Ryszard Szurkowski wygrał przełajowe mistrzostwa Polski i tak się zaczęła kolarska historia tego wielkiego sportowca.

W Wyścigu Pokoju Szurkowski zadebiutował w 1969 roku i od razu zajął w nim drugie miejsce. Potem przyszły triumfy indywidualne i drużynowe w tym wyścigu. W sześciu startach Szurkowski wygrał 13 etapów, a 52 etapy przejechał w żółtej koszulce lidera. Wyścig Pokoju był dla Szurkowskiego wstępem do sławy światowej. Trzykrotnie zdobywał tęczową koszulkę mistrza świata. Indywidualnie triumfował na trasie Montjuich w Barcelonie w 1973 r. (asekurujący jego ucieczkę na ostatnim kilometrze wyścigu Stanisław Szozda został wtedy wicemistrzem świata). Szurkowski był też mistrzem świata drużynowo. Zwyciężał w wyścigach MŚ na 100 km w 1973 r. w Barcelonie i w 1975 r. w Mettet. Dwukrotnie uczestniczył w igrzyskach olimpijskich. W 1972 i 1976 zdobył z kolegami srebrne medale w wyścigu drużynowym. Ma w dorobku 12 tytułów mistrza Polski, ale miałby o jeden więcej, gdyby nie gest godny wielkiego sportowca. W wyścigu indywidualnym o tytuł mistrza Polski w 1970 r. oddał swój rower koledze i rywalowi Zygmuntowi Hanusikowi, który był pierwszy na mecie. Za ten szlachetny czyn otrzymał Nagrodę Fair Play UNESCO. Tę nagrodę ceni sobie nie mniej niż liczne puchary i medale, które czynią go najlepszym kolarzem Polski w historii.

Ryszard Szurkowski, Iwona Szurkowska, Lech Piasecki

Po zakończeniu kariery sportowej Ryszard Szurkowski pracował, z powodzeniem, jako trener kadry narodowej (1984-1988). Jego podopieczny Lech Piasecki wygrał w 1985 roku  Wyścig Pokoju i w tym samym roku został mistrzem świata amatorów we włoskiej Giavera del Montello. Należy do ekskluzywnego grona najwybitniejszych polskich sportowców. W plebiscycie na najlepszego sportowca Polski XX wieku zajął drugie miejsce, za Ireną Szewińską.

PORSCHE OBORNICKA TEAM by Ryszard Szurkowski ( część drużyny ) 

Marek Wrona, Dzidek Wrona, Krzysztof Kozanecki, Darek Banszek ( Prezes PZKol ), Stanisław Czaja, Ryszard Szurkowski, Marek Lechowski, Szymek Krotosz

z numerem 98 Marek Wrona - zwycięzca Tour de Pologne 1989 

Podjazdy z 570 na 1000 m n.p.m. to spore przewyższenie, a przy temperaturze ponad 30 st. to już jest nie lada wyczyn. Jak są podjazdy, to też są zjazdy. Tutaj należało szczególnie uważać, ponieważ nie trudno było o wywrotkę. Niestety, były poważne kraksy. Mniej doświadczeni kolarze nie potrafili opanować roweru i kończyli na asflacie lub w rowie z poważnymi obrażeniami . Ale takie jest kolarstwo.

woda, woda, woda do picia i do polania glowy - podjaz na Łapszankę 968 m n.p.m.  Uffff !

wreszcie na mecie >>  Wacek Skarul  15 ( Team Colnago ) , Krzysztof Kozanecki 99 ( Team PORSCHE ) 

BRAVO  CHŁOPAKI !!!!!

kliknij film

 

Tradycyjnie, cała ekipa PORSCHE TEAM i zaproszeni goście spotkali się na bankiecie. Wiadomo - plotkowano o kolarstwie. Wspominano poprzednie wyścigi, planowano kolejne. Umawiano się na treningi i wspólne wyjazdy na imprezy kolarskie. Świetna i niezapomniana atmosfera. 

Do zobaczenia na kolejnym Tour de Pologne 

Zespół redakcyjny SESAMISPORT 

kliknij galerię zdjęć