Mallorca Cycling 2017

Wiosną, każdego roku, na Majorce przygotowuje się do sezonu większość europejskich kolarzy i triathlonistów. W okresie od stycznia do kwietnia  na doskonałych drogach wyspy  "wypala tłuszcz" i szlifuje formę ponad 100 000 kolarzy, począwszy od zawodników grup ProTour po typowych amatorów. Można tu spotkać legendy kolarstwa, takie jak :  Jan Ulrich, Eric Zabel, Max Hürzeler, Joan Llaneras, Toni Tauler, czy Andreas Raelert oraz wielu innych znanych sportowców.  Na początku kwietnia, zresztą jak co roku, przyleciała na Majorkę duża grupa polskich kolarzy. Wszyscy znają sie bardzo dobrze, a niektórzy nawet od lat 70 , czyli od złotych czasów Wyścigu Pokoju.

W kwietniowym zgrupowaniu, między innymi, udział wzięli : Ireneusz Walczak, Henryk Charucki, Clemens Ujejski, Leszek Kozioł, Tomasz Wołodźko, Paweł Ziemba, Krzysztof Golwiej, Marek Kowalski, Tomek Derejski, Rafał Jurkowlaniec, Piotr Szulc, Stanisław Czaja, Jan Faltyn, Stanisław Dymek, Tomek Dymek, Wacław Skarul, Tadeusz Mycek, Krzysztof Kozanecki i wielu innych. Niektórzy z uczestników, to jeszcze aktywni zawodnicy kategorii Masters, którzy startują w szosowych wyścigach Pucharu Polski, mistrzostw Polski, mistrzostw Europy i świata. Warto zatem poprawić swoją kondycję, podnieść ogólną wydolność tlenową i anaerobową przed rozpoczynającym się wkrótce sezonem wyścigowym.

Trasy treningowe - Mallorca Cycling 2017

Codziennie spędzali kilka godzin na rowerach, przejeżdżając od 100 do 120 km. Trenowali w terenie płaskim i górzystym. Ćwiczyli jazdę w peletonie, rożne układy, które niewątpliwie przydają się podczas zawodów, szczególnie przy mocno wiejącym wietrze czołowym i bocznym. Jest takie powiedzenie kolarskie "na początku roku wróć do zasad " . Po przerwie zimowej warto przypomnieć sobie pewne reguły, zasady treningu i taktyki, skorygować dietę, poprawić pozycję na rowerze, sprawdzić rower, itd. Kolarstwo, to niebezpieczny sport i nie można popadać w rutynę ,bo to najczęściej gubi kolarza . Długie i szybkie zjazdy, to nie lada sztuka i należy nauczyć się pokory. Bezmyślna jazda, mały błąd i może to się skończyć tragicznie. Rower to wymagający pojazd i błędów nie wybacza. Tylko prawidłowy i przemyślany trening czyni mistrza.

Niektóre trasy treningowe

Playa de Palma - Sa Calobra 130 km

To jedna z trudniejszych tras ma Majorce. Najpierw trzeba się wspiąć na ok 750 m.n.p.m. kilkunastokilometrową trasą i zjechać do Sa Calobra . Następnie ponownie podjechac na 750 m.n.p.m., żeby móc zjechać do początku podjazdu .Trzeba umiejętnie rozłożyć siły ,czyli stare porzekadło jak najbardziej obowiązuje -  "licz siły na zamiary" .

Sa Calobra, to niewielka zatoczka leżąca w północno-zachodniej części Majorki. Dojazd nie jest taki prosty i trzeba pokonać kilkunastokilumetrową serpentynę Nudo de la Corbata (węzeł krawata), która wiedzie przez pasmo górskie o wysokości ok. 800 m.n.p.m.

Widok przysparza wielu niesamowitych wrażeń i zapiera dech w piersiach.  Pokonywanie takich wzniesień, to idealny trening dla kolarzy.

 

Playa de Palma - Cala Figuera 100 km.

To trasa bez specjalnych przewyższeń, a jedynym utrudnieniem może być silnie wiejący wiatr.

Cala Figuera, to spokojna i zaciszna miejscowość z niewielkim portem rybackim, położona na południowo-wschodnim wybrzeżu Majorki, ok. 45 km od El Arenal. Znajdują się tu dwie wcinające się w ląd zatoki Caló d'en Busques i Caló d'en Boira. Okolica charakteryzuje się stromymi klifami z piękną latarnią morską. 

Świetne miejsce dla osób poszukujących spokoju. W pobliżu znajdują się wspaniałe piaszczyste zatoczki, m.in. Cala Santanyi. Warto również odwiedzić pobliskie: Cala Mondrago i Cala Llombards. 

Playa de Palma - Port de Soller 80 km.

Trasa nie jest łatwa i trzeba zaliczyć wymagające podjazdy.

Port de Soller położony jest w zachodniej części wyspy, w samym sercu masywu górskiego Serra de Tramuntana. Nad obszarem tym dominuje szczyt Puig Mayor (1445 m n.p.m.), najwyższa góra na wyspie. Miejscowość leży w rozległej dolinie Valle de los Naranjos ”dolina drzew pomarańczowych”. Dolina zawdzięcza niesamowitą zieleń i piękno krajobrazu specyficznemu mikroklimatowi, utrzymywanemu przez masyw górski oraz znakomitemu systemowi nawadniającemu, który wprowadzili Arabowie. 
 

Port de Sóller, to praktycznie jedyna miejscowość letniskowa na zachodnim wybrzeżu. Długi i kręty brzeg zatoki Badia de Soller, osłoniętej 2 półwyspami przyciąga tu plażowiczów, przybywających z Soller słynnymi pomarańczowymi tramwajami. Kolarze dojeżdżają oczywiście na rowerach. 

 

Playa de Palma - Manacor 110 km

Trasa płaska.

Manacor, to drugi pod względem wielkości ośrodek miejski na Majorce, położony 50 km na wschód od Palmy. Mimo że jest miastem przemysłowym turystyka ma się tutaj dobrze przez cały rok. Znajduje się tu ciekawe Muzeum Archeologiczne, Muzeum Drewna Oliwnego, gdzie zobaczyć można m.in. popielniczki wykonane z tego surowca. Manacor jest znane przede wszystkim z fabryki produkującacej sztuczne perły.

W Manacor urodził się i mieszka jeden z najlepszych tenisistów na świecie - Rafael Nadal. 

Rafa Nadal Academy

Rafael Nadal

Triumfator czternastu turniejów wielkoszlemowych Rafael Nadal otworzył w rodzinnej miejscowości Manacor na Majorce własną akademię tenisową. Oficjalne otwarcie miało miejsce w ubiegłym roku, a w uroczystości brał udział jego przyjaciel i rywal z kortów Szwajcar Roger Federer.

Rafa Nadal Academy

 

Relaks

Po tak wyczerpujących trasach musi być czas na odpoczynek. Sok ze świeżych pomarańczy, Coca Cola i  cafe con leche ,to ulubione napoje kolarzy. Kieliszek dobrego, zimnego szampana z pewnościę też nie zaszkodzi. Jest to czas na dyskusje o kolarstwie i omawianie kolejnych treningów. 

Część  grupy to kolarze, którzy na Majorkę przyjeżdżali już na początku lat 80, czyli 30 lat temu. Majorka nie ma dla nich tajemnic. Jeśli ktoś zaczyna treningi na wyspie, to niewątpliwie powinien przed przyjazdem zasięgnąć informacji u kolarza, który był we wszytkich miejscach i fachowo podpowie, jak zacząć jazdę na rowerze. Obciążenia treningowe należy sykcesywnie zwiększać i nie należy zaczynać od wspinaczki górskiej. Są miejsca, do których dojazd nie jest łatwy. Najpierw trzeba pokonać szczyt i następnie zjechać, ale z powrotem trzeba ponownie pokonać góry, a sił może zabraknąć. Tak jest np. na Cap Formentor lub sa Calobra. Inne ciekawe miejsca ,to miedzy innymi Port de Soller, Valldemosa, Cala Figuera, Porto Petro, Porto Colom, Porto Cristo, Cala Millor, Cala Ratjada, Betlem, Manacor, Sineu, Maria de la Salut, Muro, LLubi i wiele ,wiele innych . Każde miejsce jest urokliwie i ma niepowtarzalna atmosferę .

Majorka to również wyścigi kolarskie . Najczęściej jeździmy wczesną wiosną na klasyk organizowany przez Maxa Huerzelera oraz w październiku na międzynarodowy tydzień wyścigów szosowych masters, który składa się z 5 wyścigów : 2 pucharowe i 3 etapy Vuelta a Mallorca. Imprezy sa zorganizowane na najwyższym swiatowym poziome , porównywalne z mistrzostwami świata masters UWCT .

SESAMISPORT  WYZNACZA KIERUNEK >>> MALLORCA 

Życzymy udanego sezonu kolarskiego

Zespół Redakcyjny SESAMISPORT 

kliknij galerię zdjęć