Solid Logistics Škoda Poznań Bike Challenge

Solid Logistics Škoda Poznań Bike Challenge to pierwsze tego typu wydarzenie sportowe dla rowerzystów organizowane w Polsce. Nigdy dotąd żadna impreza rowerowa nie łączyła naraz kilku wyścigów o tak różnym charakterze. Podczas jednego dnia rowerowych zmagań w Poznaniu spotkali się zarówno zawodowi kolarze, wysportowani amatorzy, rekreacyjni rowerzyści, jak i najmłodsi fani dwóch kółek. Tego dnia w malowniczej scenerii nad Jeziorem Maltańskim odbyło się prawdziwe rowerowe święto. Trzy tysiące zawodników w wieku od 0 do 100 lat stanęło do wyścigu na 3 osobnych trasach – każda o innym stopniu trudności. Na trasie 100 km challenge ścigali się najbardziej wysportowani zawodnicy. Trasa krótka, czyli 15 km challenge została zaplanowana z myślą o zespołach rodzinnych oraz cyklistach jeżdżących bardziej rekreacyjnie. Trzecia trasa, to  6-kilometrowa pętla wokół Jeziora Maltańskiego o nazwie kids challenge, czyli wyzwanie dla najmłodszych.

ŠKODA związana jest z rowerami od ponad 100 lat i angażując się w kolarskie aktywności świetnie wpisuje się we współczesną modę na aktywny tryb życia, zapewniając przy tym wsparcie wielu rowerowym inicjatywom. W tym roku rozpoczęła stałą współpracę z Akademią Copernicus Michała Kwiatkowskiego, której członkowie pojawią się na starcie Solid Logistics ŠKODA Poznań Bike Challenge! Wiele cennych wskazówek na temat jazdy na rowerze i kulisy kolarstwa w serii filmowej ŠKODA Napędza Rowery dostępne są na www.skoda-rowery.pl.

                          W czwartek i piątek biuro zawodów odwiedziło ponad 3000 uczestników.

Organizator ustalił limit -  2000 osób na dystansie długim 100 km, 1000 osób na dystansie krótkim 15 km, po 150 osób na dystansie dziecięcym i młodzieżowym. Rejestracja była przeprowadzona bardzo sprawnie. Na platformie allegro.pl należało wykupić pakiet startowy i po otrzymaniu indywidualnego kodu i wypełnieniu formularza rejestracyjnego nazwisko zawodnika automycznie zostało umieszczone na liście startowej. Dwa dni przed wyścigiem uruchomiono biuro zawodów, które było czynne od 7 do 21, tak żeby każdy mógł spokojnie odebrać numer startowy wraz z pakietem. Uczestnicy otrzymali pamiątkowe worki, koszulki i czapki z logo Poznań Bike Challenge.

                   Imponujący i niezapomiany widok - 13.09.2014 Poznań Bike Challenge godzina 9:00

Kolarze startowali z oddzielnych sektorów. Każdy uczestnik deklarował przy rejestracji średnią prękość z jaką spodziewa się przejachać dystans 100 km.  Jest to bardzo dobre rozwiązanie, ponieważ najszybsi kolarze mogą spokojnie odjechać, a za nimi bezpiecznie podążają słabsi uczestnicy. Peleton rozciąga się w naturalny sposób i pierwsze kilometry po starcie są tym samym w miarę bezpieczne. Na numerach startowych był wydrukowany sektor i numer startowy . Liery A , B , C , itd oznaczały sektory i oczywiście A, to był ten najszybszy.

                                                                            Trasa 100 km

Start miał miejsce nad Jeziorem Malta. Najmocniejsi kolarze od samego startu nadali bardzo szybkie tempo. Peleton mknął ulicami Poznania z prędkością 40 km/h. Trzeba było bardzo uważać na zakrętach, skrzyżowaniach i rondach, żeby nie doszło do kraksy już na samym początku. Po kilku kilometrach kolarze wyjechali z miasta w kierunku Gniezna i w tym momencie zaczął się prawdziwy wyścig.  Olbrzymi, kolorowy peleton  z dużą prędkością podążał w kierunku Pobiedzisk. Za Lednogórą kolarze skręcili w lewo na Dziekanowice i przez Kiszkowo, Tuczno, Wierzonka wyjechali ponownie na trasę w kierunku Poznania. W tym momencie tempo zaczynało być jeszcze bardziej żwawe, ponieważ do mety pozostało niewiele kilometrów. Momentami prędkość peletonu dochodziła do 58 km /h. Ruch drogowy na trasie wyścigu był całkowicie zamknięty, tak że można się było skoncentrować na kręceniu pedałami.

Niestety nie obyło się bez kraks. W takiej imprezie startuje wielu wytrawnych i doświadczonych kolarzy, ale też wielu amatorów, którzy nie mają pojęcia o jeździe w peletonie. Najczęściej to oni powodowali kraksy, które w wielu przypadkach kończyły się poważnymi obrażeniami. Startując w takim wyścigu, należy dobrze się przygotować ,a najlepiej dużo wcześniej potrenować jazdę w grupie z zawodowcami.

Dystans 100 km ukończyło 1722 zawodników. Pierwsze miejsce wywalczył Łukasz Kisło ( 2:22:49 ), drugie Paweł Rychlicki ( 2:22:50 ), a trzeci był Dariusz Wojciechowski 2:22:52  Przeciętna prędkość prawie 42 km/h.

Wyniki wyścigu Poznań Bike Challenge

http://enduhub.com/pl/wyniki/kolarstwo/2014/wrzesien/100-km/poznan/solid-logistics-skoda-poznan-bike-challenge,2968/

                                                        Janek Szymański i Krzysztof Kozanecki

Jan Szymański ( 1989 ) -  wielokrotny mistrz Polski w łyżwiarstwie szybkim, brązowy medalista z Soczi  w wyścigu Poznań Bike Challenge na 100 km zajął 9 miejsce z czasem 2:23:11, a  Krzysztof Kozanecki - brązowy medalista mistrzostw Polski z 1973 roku w wioślarstwie, właśnie tutaj nad Malrtą,  zajął 131 miejsce z czasem 2:36:19.  ( 5 w kategorii wiekowej )

                                                           Ryszard Grobelny i Jan Szymański

Prezyden Miasta Poznania Ryszard Grobelny znany jest z aktywnego wypoczynku. Oprócz licznych startów w imprezach biegowych, górskiej wspinaczce -  uprawia również triathlon. W Poznań Bike Challenge na 100 km zajął 165 miejsce z czasem 2:40:04. ( 9 w kategorii wiekowej )

Dystans 100 km przejechany wyścigowo powoduje znaczną utratę kalorii. Zawodnicy uzupełniali je w specjalnie przygotowanym sektorze, w którym serwowowano napoje, owoce, ciasto i hamburgery.

Przy zimnym piwie zawodnicy długo dyskutowali na temat wyścigu. Najważniejsze jest to, że wszyscy byli zadowoleni z imprezy i już myślą o kolejnej za rok.

Poznań Bike Challenge był przygotowany wzorowo. Trzeba pogratulować organizatorom i życzyć im, żeby takie imprezy robili każdego roku. Należy również podziękować sponsorom, ponieważ bez nich nie byłoby Poznań Bike Challenge.

Spotykamy sie za rok nad Jeziorem Malta w Poznaniu