30 maja 2014 - Copenhagen Gran Fondo - jazda indywidualna na czas

UCI World Cycling Tour (UWCT) - to seria wyścigów dla kolarzy amatorów na całym świecie. W tym roku zaplanowano kilkanaście wyścigów i są to najbardziej prestiżowe, i na najwyższym poziomie imprezy kolarskie. Regulamin jest tak skonstruowany ,że 25% uczestników z każdej kategorii wiekowej kwalifikuje się do wielkiego finału UWCT, który w tym roku odbędzie się w dniach 28-31 sierpnia na Slovenii w Ljubljanie . Zwycięzca zostanie Mistrzem Świata i będzie mógł nosić koszulkę z kolorami tęczy z Jersey ( rainbow Jersey ) – a o tym marzy każdy kolarz. UCI ( Union Cycliste Internationale) powołała UWCT, żeby promować zawody kolarskie na całym świecie i tym samym dać szanse uczestnictwa kolarzom amatorom w tych wspaniałych imprezach o Mistrzostwo Świata .

30 maja w miejscowości Helsingor ( 35 km na północ od Kopenhagi ) UWCT zorganizowało Time Trial dla kolarzy amatorów - masters. Trasa prowadziła przepięknymi duńskimi drogami o bardzo dobrej nawierzchni. Pozazdrościć !

W tej konkurencji bardzo istotna jest dobra rozgrzewka . Najlepiej jeśli zawodnik może to zrobić na rowerze wpiętym w trenażer. Jest wtedy pełna kontrola tętna i odpowiednie nawodnienie organizmu. Kolarz po takiej rozgrzewce jest przygotowany do startu na "pełen gaz" ,bo przecież o to chodzi w jeździe indywidualnej na czas. Po zjeździe z podium trzeba maksymalnie rozpędzic rower i tak trzymać do mety .

Na starcie stanęło 501 zawodników . Start i meta usytuowane były na rynku w Helsingor . Zawodnicy startowali co 30 sekund, zaczynając od najstarszej kategorii i mieli do pokonania 25.5 km . Utrudnieniem był wiatr ,który w Danii wieje zawsze i kilka podjazdów - w sumie ok 200 m przewyższenia . Pierwszy podjazd był zaraz po starcie i do tego czołowy wiatr, tak że był to trudny moment dla wszystkich i łatwo było "stracić oddech" .

 

  

Wśród startujących był tylko jeden Polak - reprezentant KK TARNOVIA SESAMISPORT  Krzysztof Kozanecki, który w Time Trial, w swojej kategorii wiekowej zajął 19 miejsce . Awaria roweru czasowego przed samym startem zmusiła go do jazdy na rowerze szosowym . Być może, udałoby się mu przesunąć w końcowej klasyfikacji o kilka miejsc . Nie o to jednak chodzi - tak naprawdę, ma to być zdrowa rywalizacja sportowa z uśmiechem na ustach i każdy zawodnik ,który szczęśliwie dotarł do mety, powinien czuć się zwycięzcą.

Wszyscy, którzy ukończyli zawody otrzymali przepiekne medale - Copenhagen UWCT Gran Fondo.

Centralny plac w Helsniger od rana do późnego wieczora tętnił życiem. Tysiące kbiców , setki zawodników ,to niezpomniana atmosfera i widok. Oklaskiwano zwyciezców, omawiano wyścig , wymieniano adresy , dyskutowano o kolejnym wyścigu Kopenhaga - Skotterup ,który organiator zaplanował na niedzielę 1 czerwca.

Trzech najlepszych kolarzy z każdej kategorii wiekowej otrzymało medale UWCT

Podczas dekoracji  zwycięzców asystowały piękne Dunki ubrane w marynarskie stroje .

Helsingør , tu zorganizowano start i metę Time Trial , to miasto na północnym wschodzie Zelandii , położone 40 km na północ od Kopenhagi  nad cieśniną Sund. W tym miejscu cieśnina ma 4 km szerokości. Na przeciwległym brzegu cieśniny znajduje się bliźniacze szwedzkie miasto Helsinborg. Helsingor po raz pierwszy pojawia się w zapiskach historycznych w 1231 r. W centrum miasta zachowana jest znaczna część średniowiecznej zabudowy oraz liczne renesansowe okazałe rezydencje. Na palcu Axeltorv stoi pomnik dłuta Utzona Francka, przedstawiający Eryka Pomorskiego ( urodzonego w 1382 roku ,w Darłowie) ówczesnego króla Danii ,Szwecji i Norwegii. Mieszkańcy z pewnością byli wdzięczni władcy, który wprowadził opłaty dla przepływających cieśniną statków. Haracz (Oresundstolden) pobierano od 1429 do 1857 r. Część tych pieniędzy trafiała do magistratu, przyczyniając się do rozwoju Helsingoru.

Najciekawszym zabytkiem miasta jest oczywiście "zamek Hamleta", czyli zamek Kronborg

Imponująca forteca Kronborg budziła lęk w żeglarzach, dziś jest kojarzona z dwiema legendarnymi postaciami: duńskim księciem Hamletem i Ogierem Duńczykiem - legendarnym rycerzem , bohaterem narodowym Danii. W Szekspirowskim dramacie Hamlet zamek nosi nazwę Elsynor pochodzącą od wymowy nazwy miejscowości, w której zamek się znajduje. W XVIII w. w obrębie zamku powstał ogród i symboliczny "Grób Hamleta". Zamek Kronborg w przeszłości był królewską rezydencją i siedzibą garnizonu wojskowego, a ostatnio służy jako bogate w dokumenty, modele statków i instrumenty nawigacyjne Muzeum Morskie. Goście spacerują brukowanymi uliczkami pośród starych domów portowego miasteczka i chodzą po wałach. Zaś tradycja wystawiania "Hamleta" jest hołdem dla Szekspira. Chlubą zamku są również królewskie apartamenty, renesansowy holenderski styl umeblowania, dwa renesansowe globusy i najdłuższa sala w Europie licząca 62 m.

 

                Figura Ogiera Duńskiego                                             Najdłuższa sala w Europie - 62 m

 

No cóż , trzeba trenować ,żeby w przyszlym roku móc ponownie wziąć udział w tym przepięknym wyścigu i być może wrócić z takimi medalami

 

SESAMISPORT  pozdrawia kolarzy i kibiców